رباتیک

در اکثر کارخانه‌ها، به دلایل بسیاری مانند قابلیت‌ها و ظرفیت‌های فیزیکی موثر بر عملکرد تولید، هزینه تولید و غیره، نیروی انسانی بهره‌وری مورد نظر را ندارد. تولیدکنندگان برای دستیابی به تولیدی دقیق‌تر و در زمانی کوتاه‌تر و همچنین بدون تحت تاثیر قرار گرفتن از آسیب‌های ناشی از فضای رقابتی صنعت، به فکر استفاده از ربات‌ها به‌جای نیروی انسانی افتاده‌اند. با این وجود، برای تولید کارآمد و موفق به همکاری مشترک میان انسان‌ها و ربات‌ها نیاز است.
ادامه مطلب
یکی از مفاهیم کلیدی در صنعت ۴.۰ ، کارخانه هوشمند است که به آن کارخانه دیجیتال نیز گفته می­شود. کارخانه­ ی هوشمند مصداقی است که وضعیت آینده یک سیستم تولید کاملاً متصل را توصیف می­کند، که عمدتا بدون استفاده از نیروی انسانی عمل می­کند. کارخانه­ ی هوشمند به تولید، انتقال، دریافت و پردازش داده­ های ضروری می ­پردازد و از آن­ها در جهت تولید انواع کالاها استفاده می ­نماید.

 

 

ادامه مطلب
بسیاری از مردم به طور فزاینده‌ای از ورود رباتیک به خصوص در بخش‌های خاص تولید وحشت دارند. فارغ از رفتن به آینده‌ای تاریک که در آن ماشین‌ها برای انسان‌ها تصمیم می‌گیرند و بر خلاف تمام پیش‌بینی‌های بدبینانه در رابطه با تخریب مشاغل، باید به تاثیراتی اندیشید که انقلاب‌های صنعتی قبلی بر زندگی بشری داشته‌اند.

 

ادامه مطلب