درباره ما

درباره ما
از میان خیل چالش‌های گوناگون و جذابی که جوامع انسانی امروزه با آن‌ها روبروست، جدی‌ترین و مهم‌ترین چالش، چگونگی درک و تجسم بخشیدن به انقلاب جدید فناوری است که پیامدی کمتر از تحول بشریت در پی نخواهد داشت. جهان در آستانه انقلابی است که اساسا شیوه زندگی، کار و ارتباط انسان‌ها با یکدیگر را تغییر می‌دهد. انقلاب صنعتی چهارم به لحاظ مقیاس، دامنه و پیچیدگی با هر آنچه بشریت تا پیش از این تجربه کرده متفاوت است. تغییرات ناشی از انقلاب صنعتی چهارم، چگونگی عملکرد نهادهای عمومی و سازمان‌ها را باز تعریف می‌کند. این تغییرات دولت‌ها را مجبور می‌سازد در کلیه سطوح محلی، منطقه‌ای و ملی از طریق سازوکارهای بدیع شیوه‌های جدید همکاری با شهروندان و بخش خصوصی را پیدا کنند. تغییرات همچنین چگونگی ارتباط کشورها و دولت‌ها با همدیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
انقلاب صنعتی چهارم به عنوان یک روند جهانی و یک پارادایم جدید در سطح جهان مطرح شده است و هر کشوری متناسب با میزان پیشرفت و توسعه یافتگی صنعت، اقدام به فعالیت‌های مختلف جهت تکامل و شکل‌گیری این مفهوم در صنایع و جوامع خود نموده است. کشورهای صنعتی و توسعه یافته به عنوان پیشگام و پیشران این مفهوم در دنیا، از سال ۲۰۱۲ که به‌عنوان سال آغازین دوره چهارم تحول صنعتی در جهان محسوب می‌شود، اقدام به انجام فعالیت‌های مطالعاتی و اقدامات اجرایی در توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات و ارتباطات به عنوان توانمندساز این مفهوم نموده‌اند.
در کشور ما نیز ورود به حوزه صنعت ۴ همگام با سایر کشورهای جهان امری ضروری است زیرا تعلل در این امر، عواقب جبران‌ناپذیری برای کشور خواهد داشت که از آن جمله می‌توان به عدم امکان حضور در بازارهای جهانی وکاهش صادرات، کاهش بهره وری تولید، افزایش بی‌رویه هزینه های تولید و قیمت تمام شده، عقب ماندگی و ورشکستی صنایع و کاهش کیفیت محصولات و کاهش فروش اشاره کرد. وسعتِ تاثیرگذاری و پیچیدگی اجرایی این حوزه به اندازه‌ای است که بدون برنامه‌ریزی دقیق و از پیش تعیین شده، نمی‌توان از موفقیت اجرای آن اطمینان حاصل کرد. بنابراین لازم است با یک تلاش جمعی و بهره‌گیری از توان تخصصی خبرگان و صاحبنظران دانشگاهی، متخصصین فناوری اطلاعات و ارتباطات، فعالان صنعتی و دولتمردان کشور، اقدامات لازم جهت ورود به این حوزه و بهره‌مندی از مزایای آن در صنایع کشور صورت پذیرد. مجمع پیشگامان صنعت ۴ با هدف بسترسازی و ایجاد هم‌افزایی در بین این ارکان، به دنبال ارتباطات و تعاملات سازنده و اثربخش است. این بسترسازی از طریق ارائه محتوای آموزشی مرتبط با صنعت ۴، ارائه جدیدترین اخبار و رویدادهای حوزه، معرفی قابلیت‌ها و توانمندی‌های مراکز تحقیقاتی و شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های مرتبط با صنعت ۴ و ارائه آخرین اقدامات اجرایی صنایع کشور در حوزه صنعت ۴ محقق می‌گردد.